რა არის Dining Theatre ანუ წარმოდგენა ვახშმით
Dining Theatre, ანუ წარმოდგენა ვახშმით, უნიკალური კონცეფციაა, რომელიც ჰარმონიულად აერთიანებს ცოცხალ შოუსა და გასტრონომიულ კულტურას. ეს არის ადგილი, სადაც სტუმარს კულტურულ ღონისძიებაზე დასწრება და გემრიელი კერძების დაგემოვნება ერთდროულად შეუძლია.
Dining Theatre-ს დიდი ისტორია აქვს და მთელს მსოფლიოშია პოპულარული, თუმცა საქართველოში მსგავსი წარმოდგენა მხოლოდ ახლა იკიდებს ფეხს. ,,წისქვილი ჯგუფი” პირველია, რომელმაც საქართველოში და მთელს ამიერკავკასიაში Dining Theatre დანერგა. სპეციალურად ამისთვის შეიქმნა ახალი სივრცე, სახელად ,,თეატრი“, რომელიც რეალურად არც სტანდარტულ თეატრს წარმოადგენს და ტრადიციული რესტორნისგანაც განსხვავებულია.
Dining theatre-ს უძველესი ფესვები
წარმოდგენის იდეა სათავეს ძველ ცივილიზაციებში იღებს. საბერძნეთსა და რომში საკმაოდ პოპულარული იყო გართობის მსგავსი ფორმა. დღესასწაულები მხოლოდ შიმშილის დაკმაყოფილებას არ გულისხმობდა, არამედ კულტურისა და გართობის ერთ-ერთი მთავარ საშუალებას წარმოადგენდა. შეკრებები ხშირად მოიცავდა მუსიკალურ და თეატრალურ სპექტაკლებს, რომლებიც შერწყმული იყო იმდროინდელი კულინარიულ ექსტრავაგანტულობასთან.
Madrigal Dinner ერთ-ერთი ასეთი ცნობილი დღესასწაული, რენესანსული Dinner Theatre-ს ფორმა გახლდათ, რომელიც საშობაო სეზონზე სკოლებისა და ეკლესიების ინიციატივით იმართებოდა. მენიუ დაყოფილი იყო კურსებად და თითოეულის დაწყებამდე ტრადიციული სიმღერა გაისმოდა. კურსებს შორის ტარდებოდა სპექტაკლი, ხოლო დღესასწაული საგუნდო მუსიკის კონცერტით მთავრდებოდა.
მადრიგალის ვახშმების ისტორიული ანალოგები დღესაც პოპულარულია, მაგრამ ის, როგორიც წარმოგვიდგენია Dining Theatre - წარმოდგენა ვახშმით, 1960-იან წლებში დაიწყო ამერიკაში. კერძებისა და მხატვრული სპექტაკლების სინერგიამ საფუძველი ჩაუყარა Dining Theatre-ს თანამედროვე კონცეფციას.
აღზევება მე-20 საუკუნის ამერიკაში
Dining Theatre-ს ევოლუცია მე-20 საუკუნეში დაიწყო, განსაკუთრებით შეერთებულ შტატებში. ამ პერიოდში, გასართობ ინდუსტრიაში რევოლუცია მოხდა, რადგან Dining Theatre ნელ-ნელა მთელი ქვეყნის მასშტაბით გამოჩნდა. ამ ადგილების მიზანი სტუმრისათვის ჰოლისტიკური გამოცდილების შეთავაზება და ვახშმის ცოცხალ წარმოდგენებთან შეწყმა იყო.
ჰოვარდ დუგლას ვოლფი იყო ის ადამიანი, ვინც განავითარა თეატრის იდეა. ,,Dinner Theatre-ს მამამ" უზარმაზარი, 27 თეატრიანი ფრენჩაიზი შექმნა. მის კონცეფციას, რომელიც ცნობილია, როგორც The Barn Dinner Theatre, 1961 წელს ჩაეყარა საფუძველი. სპექტაკლები მუშავდებოდა ნიუ იორკში, შემდეგ კი მსახიობები მოგზაურობდნენ სხვადასხვა შტატებში, ცხოვრობდნენ ადგილზე და მონაწილეობას იღებდნენ წარმოდგენებში. თავიდან მსახიობები ხშირად მიმტანების როლსაც ირგებდნენ ხოლმე. მოგვიანებით წარმოდგენებში ყოფილი კინოვარსკვლავები, ტელემსახიობები და ცნობილ სახეებიც ჩაერთვნენ.
Dining Theatre-ს პოპულარობა მისმა მულტიფუნქციურობამაც განაპირობა. აუდიტორიას მოეწონა შოუების ფართო სპექტრი: კლასიკური პიესები, Murder Mystery, ცოცხალი მიუზიკლები და კომედიები. სპექტაკლებში ხშირად ინტერაქციული ელემენტებიც იყო ჩართული, რაც ხელს უწყობდა დაუვიწყარი გამოცდილების შექმნას.
შერჩევისა და კულინარიული დანამატის ჩვენება
სპექტაკლები ზედმიწევნით იყო შემუშავებული სხვადასხვა ინტერესების მქონე მაყურებლისთვის. წარსულში ვახშმის ნაწილი ხშირად ნაკლებად მნიშვნელოვანი იყო ვიდრე თავად წარმოდგენა, მაგრამ დროთა განმავლობაში შეიცვალა დამოკიდებულება. დიდი ხანია, რაც შეფ-მზარეულები აქტიურად არიან ჩართულები ორგანიზებისა და დაგეგმვის პროცესში.
თეატრში წარმოდგენა ისე იგეგმება, რომ დაცული იყოს წონასწორობა და მაყურებლის ყურადღება არ იყოს მიპყრობილი მხოლოდ შოუზე, რათა არ დაიჩრდილოს ვახშმის ნაწილი.
შეფ-მზარეულები საგულდაგულოდ ქმნიან მენიუებს, რომლებიც ჰარმონიაშია სპექტაკლების თემებთან და განწყობებთან. კერძები შექმნილია თეატრალური ატმოსფეროს შესავსებად და გათვალისწინებულია შოუს სპეციფიკა და კერძის მირთმევის ლოჯისტიკა. ხშირად, მენიუები წინასწარაა განსაზღვრული.
“წარმოდგენა ვახშმით” საქართველოში
როგორც უკვე ვახსენეთ, ,,წისქვილი ჯგუფის” ახალი სივრცე, ,,თეატრი’’ უნიკალურია და მას ანალოგი არ აქვს ჩვენს ქვეყანაში. დიდი დარბაზი ბელიაშვილის ქუჩაზე მდებარეობს.
„თეატრის“ ცენტრალური ნაწილი რა თქმა უნდა სცენაა და ეს კარგადაა გამოხატული ნაგებობის დიზაინსა და არქიტექტურაში.
არქიტექტორებმა ჯერ შექმნეს სცენა და მის ირგვლივ განავითარეს პავილიონი. სცენის გარეშემო სივრცე ღონისძიების შინაარსის მიხედვით შესაძლებელია შეიცვალოს და სხვადასხვა თემას მოერგოს. ეს ძალიან მნიშვნელოვანი ფაქტორია, რადგან ,,თეატრში” გარდა კლასიკური წარმოდგენებისა, სხვადასხვანაირი შოუ იგეგმება.
თეატრში შესაძლოა გაიმართოს:
- კორპორაციული საღამო;
- ქორწილი;
- ბრენდის პრეზენტაცია;
- დახურული წვეულება;
- ტრენინგი/კონფერენცია;
- კაბარეს/რესტორნის დღეები;
- ამერიკული/ქართული მიუზიკლი-ვახშმის თანხლებით.
,,თეატრის’’ ტექნიკური მახასიათებლები საკმაოდ შთამბეჭდავია:
სივრცე განკუთვნილია 400 სტუმრისთვის
• პირველი სართული - 32ც. 10-კაციანი მაგიდა
• ანტრესოლი - 8ც. 10-კაციანი მაგიდა
თეატრალური წყობა (კონფერენცია, დაჯილდოება და ა.შ.): 700 სკამი სტუმრებისთვის და ფურშეტის სივრცე ორ სართულზე. ფურშეტი და კოქტეილის მაგიდები: 1200 სტუმარი.
დასკვნის სახით თამამად შეგვიძლია ვთქვათ, რომ Dining Theater აგრძელებს მაყურებლის მოხიბვლას მთელ მსოფლიოში. ის აერთიანებს გასტრონომიის საუკეთესო მაგალითებსა და სპექტაკლების ჯადოქრობას. უძველესი დროიდან, როცა გრანდიოზული დღესასწაულების ნაწილი იყო, დღემდე, როგორც უნიკალური კულტურული გამოცდილების მატარებელი, Dinner Theater კულინარიული ოსტატობისა და მხატვრული გამოხატვის მუდმივი მიმზიდველობის დადასტურებაა.
როდესაც ფარდები მაღლა იწევა და სასიამოვნო არომატი ავსებს ჰაერს, მაშინვე ხვდები, რომ ეს უფრო მეტია, ვიდრე უბრალოდ გართობა და იღებ მოგონებებს, რომლებიც საბოლოო აქტის შემდეგაც დიდხანს გაგყვება.

What is Dining Theatre, i.e., a performance with dinner?
Dining Theatre, i.e., a performance with dinner, is a unique concept that harmoniously combines a live show and gastronomic culture. It is a place where guests can attend a cultural event and taste delicious food at the same time.
Dining Theatre has a long history and is popular all over the world, although a similar performance is only now taking place in Georgia. "Tsiskvili Group" is the first to introduce Dining Theatre in Georgia and throughout Transcaucasia. A new space named "Theatre" was created especially for this, which is actually not a standard theatre and is different from a traditional restaurant.
Ancient Roots of Dining Theatre
The idea of representation has its origins in ancient civilizations. A similar form of entertainment was quite popular in Greece and Rome. Celebrations were not only about satisfying hunger but also represented one of the main means of culture and entertainment. Gatherings often included musical and theatrical performances combined with the culinary extravagance of the time.
Madrigal Dinner was one such famous feast, a form of Renaissance Dinner Theatre that was held during the Christmas season at the initiative of schools and churches. The menu was divided into courses, and a traditional song was played before each course. A performance was held between the courses, and the holiday ended with a choral music concert.
Historical analogues of madrigal dinners are still popular today, but what we know as Dining Theatre began in America in the 1960s. The synergy of food and artistic performances laid the foundation for the modern concept of Dining Theatre.
The Rise of 20th Century America
Dining Theatre began to evolve in the 20th century, especially in the United States. During this period, the entertainment industry was revolutionized as Dining Theatres slowly appeared across the country. The aim of these places was to offer a holistic experience to the guest and end the dinner with live performances.
Howard Douglas Wolff was the person who developed the idea of the theatre. The "Father of Dinner Theatre" created a huge 27-theatre franchise. His concept, known as The Barn Dinner Theatre, took off in 1961. Plays were developed in New York, and then the actors traveled to different states, living on location and participating in the productions. At the beginning, actors often played the role of waiters, but later, former movie stars, TV actors, and celebrities were also involved in the performances.
The popularity of Dining Theatre was due to its multifunctionality. Audiences enjoyed a wide range of shows: classic plays, murder mysteries, live musicals, and comedies. The performances often included interactive elements, which helped to create an unforgettable experience.
Show Selection and Culinary Add-On
The performances were carefully designed for audiences with different interests. In the past, the dinner portion was often less important than the performance itself, but attitudes have changed over time. For a long time, chefs have been actively involved in the process of organizing and planning.
The performance in the Theatre is planned in such a way that balance is maintained, and the audience's attention is not focused only on the show, so as not to overshadow the dinner part.
The chefs carefully create menus that harmonize with the themes and moods of the performances. The dishes are designed to complement the theatrical atmosphere and take into account the specifics of the show and the logistics of serving the dish. Often, menus are predefined.
"Performance with Dinner" in Georgia
As we have already mentioned, the new space of Tsiskvili Group, the theatre, is unique and has no analogues in our country. The big hall is located on Beliashvili Street.
The central part of the "theatre" is, of course, the stage, and this is well expressed in the design and architecture of the building.
The architects first created the stage and developed the pavilion around it. The space outside the stage can be changed according to the content of the event and adapted to different themes. This is a very important factor because, in addition to classical performances, various shows are planned in the "theatre."
The theatre may host:
• Corporate evening
• Wedding
• Brand presentation
• Closed party
• Training/Conference
• Cabaret/Restaurant Days
• American/Georgian musical accompanied by dinner
The technical characteristics of the "theatre" are quite impressive:
The space is designed for 400 guests
• First floor - 32 pcs. 10-person table
• Mezzanine floor - 8 pcs. 10-person table
Theatre setting (conference, awards, etc.): 700 seats for guests and buffet space on two floors. Buffet and cocktail tables: 1200 guests.
In conclusion, we can safely say that Dining Theatre continues to captivate audiences around the world. It combines the best examples of gastronomy and the magic of performances. From its ancient days as part of grand celebrations to today as a unique cultural experience, Dinner Theatre is a testament to the enduring appeal of culinary excellence and artistic expression.
When the curtains go up and the sweet aroma fills the air, you immediately know it's more than just fun, and you get memories that will stay with you long after the final act.